Tüpraş, daha temiz yakıt için ISOALKY™ teknolojisini seçti

by basindasaglik
  • Honeywell UOP’nin yüksek kaliteli ve daha temiz yakıt üretilmesini sağlayan ISOALKY teknolojisi, Tüpraş rafinerilerinde kullanılmaya başlanacak.
  • ISOALKY teknolojisi, emisyonu ve egzoz borusu kirliliğini azaltan kükürt oranı düşük, sıfır aromatik yüksek oktanlı alkilat üretiyor.

Honeywell UOP, Tüpraş’ın daha temiz yakıt talebinin sağlanması amacıyla rafinerilerinde yüksek kaliteli alkilat üretilmesini sağlayan ISOALKY™ teknolojisini seçtiğini duyurdu. Yeni sıvı alkilasyon işlemine geçen dünyadaki en yeni şirket olan Tüpras’ın ISOALKY ünitelerinin duyurusu, Big West Oil’in mevcut HF (hidrofülorik asit) ünitesini ISOALKY teknolojisi ile yenileyeceği duyurusunun hemen ardından geldi. Honeywell UOP Process Technologies Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Laura Leonard, müşterilerinin artan temiz yakıt talebini karşılamak için ISOALKY teknolojisinin tercih ettiklerini söyledi.

UOP’nin çığır açan alkilasyon teknolojisini seçtikleri için çok mutlu olduklarını kaydeden Tüpraş Genel Müdür Yardımcısı İhsan Serdar Kemaloğlu, “Önemli avantajları nedeniyle ISOALKY’yi diğer alkilasyon teknolojilerine tercih ettik. Bu proje, Tüpraş’ın piyasaya daha temiz yakıt sunmada kilit bir bileşen olan yüksek kaliteli benzin üretmesini sağlayacaktır. Bu yeni teknoloji, sürdürülebilir temel iş alanlarına odaklanırken, 2050 yılına kadar karbon nötr olma yolunda temiz enerji çözümleri sağlama hedefimiz doğrultusunda Sürdürülebilir Rafinaj girişimimizin bir parçası” dedi. 

ISOALKY, diğer alkilasyon proses teknolojilerine göre hem güvenlik hem de performans avantajları sunan uygun maliyetli bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Honeywell UOP ve Chevron U.S.A’in geliştirdiği  ISOALKY™ proses 2017 Platts Yılın Çığır Açan Çözümü ödülüne layık görülmüştü.

Daha temiz yanan yakıtların ulaşım endüstrisinin karbondan arındırılmasında kilit rol oynamaya devam edeceğini belirten Honeywell UOP Process Technologies Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Laura Leonard, “ISOALKY teknolojisi, müşterilerimizin artan talebi karşılamak için tercih ettikleri çözüm haline geldi. Honeywell, yıllardır Tüpraş rafinerilerine rafinaj teknolojisi ve proses otomasyonu sağlayarak Türkiye’nin yerli petrol endüstrisinin inşasına yardımcı oldu” diye konuştu. 

Çevre için büyük fark yaratacak

ISOALKY teknolojisi, emisyonu ve egzoz borusu kirliliğini azaltan kükürt oranı düşük, sıfır aromatik yüksek oktanlı alkilat üretiyor. Benzinle çalışan hafif hizmet araçları için alkilat gibi yüksek oktanlı yakıtları standart hale getirmek, çevre için büyük bir fark yaratacağı gibi sürücülerin bir galon benzinle daha fazla kilometre yapmasına yardımcı oluyor.

Yalnızca ABD’de, 95 oktanlı benzinin standardizasyonunun hafif hizmet araçları ve SUV’lerden kaynaklanan karbon emisyonlarını 2,69 milyon mt (metrik ton) ve kamyonetler için 1,11 milyon mt azaltacağı tahmin ediliyor. Bunun, ulaşım yakıtlarının karbondan arındırılmasında, daha temiz, yakıt açısından verimli ulaşım seçeneklerinin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynaması bekleniyor.

ISOALKY teknolojisi, yeni rafinerilerde olduğu kadar, sermaye artırımı veya güçlendirme uygulamaları yapılan mevcut tesislerde de kullanılabiliyor. ISOALKY, geleneksel alkilasyon teknolojilerine göre daha geniş ve gelişmiş besleme esnekliğine sahip. İyonik sıvılar, saha dışında rejenerasyon ve polimer yan ürün işleme için karayolu veya deniz taşımacılığı ihtiyacını ortadan kaldırarak, basit bir işlemle yerinde yeniden üretilebiliyor.

Tüpraş Hakkında

İzmir, İzmit, Kırıkkale ve Batman’da bulunan Tüpraş, ham petrolü rafine ederek yüksek kaliteli motor yakıtları ve diğer özel kimyasallara dönüştürüyor. Tüpraş, yılda toplam 30 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip dört petrol rafinerisi işleten Türkiye’nin rafinaj sektörünün ilk üreticisi ve ülkenin en büyük sanayi kuruluşudur.

Honeywell UOP hakkında

Honeywell UOP (www.uop.com) , petrol arıtma, petrokimya ve gaz işleme endüstrilerine proses teknolojisi, katalizörler, adsorbanlar, ekipman ve danışmanlık hizmetleri alanında önde gelen bir uluslararası tedarikçi ve lisans sağlayıcıdır. Honeywell UOP, petrol ve gaz, rafineri, petrokimya, kimya ve diğer sektörler için otomasyon kontrolü, enstrümantasyon ve hizmetlerinde öncü olan Honeywell Process Solutions’ı (www.honeywellprocess.com )  içeren Honeywell’in Performans Malzemeleri ve Teknolojileri stratejik iş grubunun bir parçasıdır.Honeywell (www.honeywell.com) , havacılık ve uzay ürünleri ve hizmetlerini içeren sektöre özel çözümler sunan bir Fortune 100 teknoloji şirketidir; binalar ve endüstri için kontrol teknolojileri; ve performans malzemeleri küresel. Teknolojilerimiz, dünyamızı daha akıllı, daha güvenli ve daha sürdürülebilir kılmak için uçaklardan binalara, üretim tesislerine, tedarik zincirlerine ve işçilere kadar her şeyin daha bağlantılı hale gelmesine yardımcı oluyor. Honeywell hakkında daha fazla haber ve bilgi için lütfen www.honeywell.com/newsroom adresini ziyaret edin.

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment