Şahin Fed fiyatlamaları sürüyor

by basindasaglik

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Ara) 0,40% 0,80%
16:30 USD Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Ara) -0,50% 2,60%
16:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 5,50% 2,30%
16:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek) 6,00% 5,90%
16:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 260K 286K
18:00 USD Askıdaki Konut Satışları (Aylık) (Ara) -0,20% -2,20%
18:30 USD Doğal Gaz Stokları   -206

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları ve ABD vadelileri pozitif seyretti”

Asya borsaları ve ABD vadelileri haftanın son işlem gününde pozitif seyretti. Fed’in sıkılaştırıcı politikasına ilişkin kayıplar ardından Japonya’da endeks 2% üzerinde yükselirken, Hong Kong’da negatif ayrışma yaşandı ve 0,8% civarında kayıp görüldü.

ABD vadelilerinde ise Nasdaq 1% üzerinde yükselişle başı çekerken, S&P 0,6%, Dow 0,5% civarında yükseliş gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,82% bölgesinde seyretti. Dolar endeksi dün yükselişini hızlandırarak 2020 ortasından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

 “Şahin Fed fiyatlamaları sürüyor”

Fed’in şahin tondaki açıklamaları sonrasında piyasalarda beklenti dağılımı şekillenmeye devam ediyor. Fed’in Mart ayında 25 baz puan artırım yapma ihtimali hala ağırlıklı senaryo olarak görülüyor. Ancak 50 baz puan faiz artırım ihtimali de gittikçe güçlenen bir senaryo haline geldi. Öte yandan para piyasalarında bu yıl 5 faiz artırımı yapma ihtimalinin fiyatlanmaya başlandığı yönünde düşünceler de ön plana çıkmış durumda. Aralık ayında Fed projeksiyonları sadece 3 faiz artırımı öngörüyordu.

“Apple bilançosunda rekor”

Apple pandemi nedeniyle tedarik zincirinde oluşan aksaklıklara rağmen rekor bilanço açıkladı. Hisse başı kar 1,88 Dolar civarındaki piyasa beklentisini aşarak 2,10 Dolar oldu. Gelir ise 123,9 milyar Dolar olarak açıklandı. 

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed beklentileri şekillenmeye devam ediyor”

Fed beyanatının iki gün sonrasında ilk şokun ardından sıkı para politikasına senaryolarına hazırlık başlamış gibi görünüyor. Para piyasalarında Dolar yükselişiyle birlikte 5 veya daha fazla faiz artırımı ile Mart ayında 25 yerine 50 baz puan artırım senaryoları ihtimalleri arasında yerini almaya çalışıyor. Borsa tarafında ise en azından Asya tarafında şimdilik paniğin bir miktar azaldığı görülüyor.

Enflasyon korkusunun artmasıyla birlikte Fed’in daha sert hamle yapma ihtimaline piyasa ne kadar hazır olursa, Mart ile başlayacak süreç o kadar ılımlı geçebilir.

“ABD PCE Fiyat Endeksi izlenecek”

TSİ 16:30’da enflasyon göstergelerinden kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi açıklanacak. Çekirdek veri için beklenti aylık 0,5%, yıllık 4,8% artış olarak karşımıza çıkıyor. Enflasyon için önemli göstergelerden biri olması nedeniyle veri Fed beklentilerinin yorumlanması açısından da önemli olabilir.

 “Bilanço sezonu sürüyor”

Apple’ın rekor bilançosu ve borsalara olan pozitif etkisi bilanço sezonunun önemini bir kez daha ortaya koydu. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment