Otomotiv endüstrisi ocakta 2,2 milyar dolar oldu

by basindasaglik

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 1,6 düşüşle 2,2 milyar dolar oldu. Yaşanan düşüşe rağmen ülke ihracatında yine ilk sırada yer alan sektörün toplam ihracattan aldığı pay ise yüzde 12,7 oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Yarı iletken çip krizi, ham madde tedarik problemleri ve artan maliyetler gibi sorunların gölgesinde girdiğimiz 2022 yılının ilk ayında en büyük ürün grubu yine tedarik endüstrisi oldu. Binek otomobillerde yüzde 21 düşüş, otobüs-minibüs-midibüs ihracatında ise yüzde 39 artış yaşandı. Birleşik Krallık, ABD ve Mısır gibi ülkelere ise yüzde 40’lara varan oranlarda yüksek oranlı artışlar kaydettik.”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye ekonomisinin 16 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 1,6 düşüşle 2,2 milyar dolar oldu. Yaşanan düşüşe rağmen Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan sektörün toplam ihracattan aldığı pay ise yüzde 12,7 oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Yarı iletken çip krizi, ham madde tedarik problemleri ve artan maliyetler gibi sorunların gölgesinde girdiğimiz 2022 yılının ilk ayında en büyük ürün grubu yine tedarik endüstrisi oldu. Binek otomobillerde yüzde 21 düşüş, otobüs-minibüs-midibüs ihracatında ise yüzde 39 artış kaydettik. Ülke bazında ise Birleşik Krallık, ABD ve Mısır gibi ülkelere yüzde 40’lara varan oranlarda yüksek oranlı artışlar yaşandı. Fransa ve İtalya’ya ise çift haneli düşüş yaşadık” diye konuştu. 

Tedarik endüstrisi ihracatı ocakta yüzde 7 arttı

Ürün grubu bazında Tedarik endüstrisi ihracatı ocakta yüzde 7 artarak 951 milyon USD olurken, Binek Otomobil ihracatı yüzde 21 azalarak 654 milyon USD, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 3 artarak 440 milyon USD ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 39 artarak 65 milyon USD olarak gerçekleşti.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta ocakta yüzde 3 oranında artış görülürken, yine önemli pazarlardan ABD’ye yüzde 12, Rusya’ya yüzde 32, Polonya’ya yüzde 21, Slovenya’ya yüzde 26, Hollanda’ya yüzde 29, Mısır’a yüzde 30 ihracat artışı görüldü. Buna karşılık Fas’a yüzde 12, Macaristan’a yüzde 13 ihracat düşüşü yaşandı. 

Binek Otomobillerde önemli pazarlardan olan Fransa’ya yüzde 66, İtalya’ya yüzde 53, İsveç’e yüzde 55, Belçika’ya yüzde 41 ihracat düşüşü görülürken, yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 53, Mısır’a yüzde 30, ABD’ye yüzde 259 ihracat artışı yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 30, önemli pazarlardan Slovenya’ya yüzde 45, Belçika’ya yüzde 16, ABD’ye yüzde 19 ihracat artışı yaşanırken, Fransa’ya yüzde 28, İtalya’ya yüzde 25, İspanya’ya yüzde 22 ihracat düşüşü görüldü.

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya yüzde 9, İtalya’ya 48 ve Birleşik Krallık’a çok yüksek oranlı ihracat artışı yaşandı.

Almanya’ya yüzde 1, Birleşik Krallık’a yüzde 34 artış

Ülke bazında en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ocakta yüzde 1 artışla 325 milyon USD’lik ihracat kaydedildi. İkinci büyük pazar olan Birleşik Krallık’a yüzde 34 artışla 268 milyon USD ihracat yapılırken, Fransa’ya ihracat yüzde 40 azalarak 182 milyon USD oldu. Geçen ay yine önemli pazarlardan Slovenya’ya yüzde 25, ABD’ye yüzde 41, Mısır’a yüzde 40, Rusya’ya yüzde 37, Romanya’ya yüzde 26,5 ihracat artışı görülürken, İtalya’ya yüzde 23, İsveç’e yüzde 41, Macaristan’a yüzde 12 düşüş yaşandı.

AB’ye ihracat yüzde 11 azaldı

Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği Ülkelerine ocak ayında ihracat yüzde 11 azalarak 1 milyar 388 milyon USD oldu. AB ülkeleri, ihracattan yüzde 62 pay aldı. Bu yılın ilk ayında Diğer Avrupa Ülkelerine yüzde 24, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine yüzde 37, Bağımsız Devletler Topluluğuna yüzde 26 ihracat artışı yaşandı.

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment