Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-03-04 10:49:13

ORGE, bir yılda 10 megavatlık solar kurulumu yaptı

Yenilenebilir enerji yatırımlarında Türkiye'nin 2020 sonunda 6.7 gigavat olan güneş enerjisi kurulu gücü, Londra merkezli Ember’in verilerine göre 12.2 gigavata ulaştı. Türkiye ulusal enerji planına göre, bu oranın 2035’te 52.9 gigavata yükselmesi planlanıyor.

Bu kapsamda özellikle güneş enerji santrali (GES) yatırımları da hız kesmeden devam ediyor. Elektrik taahhüt sektörünün lider oyuncuları arasında yer alan ve geçen yıl yenilenebilir enerji yatırımlarında düğmeye basan ORGE Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş, son bir yılda çatılara 10 megavatlık güneş paneli (solar) kurulumu gerçekleştirdi. 2024’e de iddialı başlayan ORGE’nin hedefi, arazi ve çatılarda ilk etapta yıllık 50 megavat kurulum yapmak. Şirket, yenilenebilir enerji sektörünün en iddialı oyuncuları arasına girmeyi planlıyor.

Güneş 5 kat büyüyecek

ORGE Yenilenebilir Enerji Başkanı Mehmet Tahir Özsoy, Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda çok büyük bir atak yaptığını belirterek, “Panel üretiminde kapasite bakımından dünyada 5. sırada yer alıyoruz. Bu aynı zamanda Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesi.'' dedi.

Türkiye’de yıllık 1,5-2 gigavat mertebesinde güneş enerji santrali kurulumunun gerçekleştirildiğine işaret eden Özsoy, “2023 sonunda güneş enerjisinde kurulu kapasitenin 12.2 gigavata ulaştığı görülüyor. Ancak 2035 hedefi 52.9 gigavat. Yani yaklaşık 5 katlık bir büyüme planlanıyor.'' diye konuştu.

Özsoy, sektör açısından çok büyük bir fırsatın olduğunu belirterek, ''2024’te iç pazarda çatı GES potansiyeli 2 bin megavat olarak öngörülüyor. Mevcut tesislerin çatılarına sonradan GES kurulması dışında artık yeni inşa edilen tesislerin çatıları proje aşamasında solar sistemli olarak dizayn ediliyor. Panel fiyatları, teknolojik ilerlemeler uygulama kolaylığı, kurulum maliyetlerinde düşüş sağlıyor.'' bilgisini verdi.

2024 hedefi 50 megavat

Mehmet Tahir Özsoy, 2023 yılı itibariyle yenilenebilir enerji sektöründe faaliyete başladıklarını söyledi.

Elektrik taahhüt sektöründe ORGE'nin 26 yıllık bir tecrübeyi çantasında tuttuğunu dile getiren Özsoy, ''Bu da ORGE’ye karşı ciddi bir güven oluşturuyor. Bu kapsamda geçen yıl başladığımız sektöre hızlı bir giriş yaptık ve bir yılda çatılara 10 megavatlık güneş paneli kurulumu gerçekleştirdik.'' ifadesini kullandı.

Özsoy, 2024 yılında hem çatı hem de arazide 50 megavat güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirmeyi planladıklarını, bu alanda özellikle endüstriyel çatılara kurulan güneş santrallerinin öne çıktığına dikkati çekti.

Çatı solar maliyeti birim veya megavat başına maliyetin araziye göre çok daha uygun olduğunu ifade eden Özsoy, ''Çünkü arazi güneş enerjisi yatırımında, arazinin maliyeti var.  Ayrıca enerji nakil hattı ve orta gerilim maliyetleri mevcut. Bir çatıda yapılan 1 megavatlık solar yatırımın geri dönüş süresi 3-4 yıl iken, bu süre arazide 6 yıla kadar çıkıyor.'' dedi.

Elektriğin yüzde 45’i çatıdan sağlanabilir

Özsoy, çatılarda kurulacak güneş enerjisi kapasitesinin Türkiye’nin enerji dönüşümünde önemli rol oynayabileceğini bildirdi.

Londra merkezli kuruluş Ember’in raporuna göre, Türkiye'nin çatı üstü güneş enerjisi potansiyelinin en az 120 gigavatlık kapasite oluşturabileceğinin belirlendiğini, çatılarda kurulabilecek bu kapasiteden yıllık 148 teravatsaat elektrik üretilebileceğini ve böylece Türkiye'nin 2022'deki toplam elektrik tüketiminin yüzde 45'ine denk gelen ihtiyacın karşılanabileceğini aktaran Özsoy, bunun çok ciddi bir oranolduğunu duyurdu.

Teşvik kredisi verilmeli

Mehmet Tahir Özsoy, bu anlamda bir çalışmanın Türkiye’nin yenilenebilir enerji dönüşümüne büyük katkı sağlayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Şu an söyleyebilirim ki finansmana ya da yeşil finansmana ulaşmak en büyük engellerden biri. Bahsettiğimiz durum, ucuz ve uzun vadeli yatırım finansmanına ulaşmak. KOSGEB tarafından KOBİ’ler için bu tarz bir finansman olanağı oluşturuldu. Bu uygulamanın tüm işletmeleri kapsaması, atılması gereken en önemli adımlardan biri diyebiliriz. Bir diğer konu ise trafo kapasiteleri. İki hafta kadar önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 7.500 megawatt yeni bir kapasite ilanı için açıklama yapıldı. Bu kapasitenin ne kadar sürede ve hangi bölgelerde planlandığı oldukça önemli.''

Doğru mühendislik hizmeti

ORGE’nin çok büyük bir mühendislik şirketi olduğuna işaret eden Özsoy, ''Dolayısıyla bize gelen kurumsal firmalara doğru mühendislikle daha optimal, daha doğru, daha güvenli çözümler sunmamızı sağlıyor. Diğer taraftan yaptığınız yatırım 25 yıl boyunca elektrik üretmeye devam edeceği için iyi markalar kullanıyoruz. Bunların arasında 30 yıla kadar performansı olan ürünler var.'' dedi.

Özsoy, dolayısıyla 25-30 yıl boyunca yatırımın sağlıklı bir şekilde elektrik üretimi sağladığına işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Böyle bir yatırım için doğru bir danışmanlık, doğru yönlendirme şart. Biz, keşif yaptığımızda 'ne olursa olsun biz yaparız' demiyoruz. Eğer çatısı uygun değilse, müşterimize bunu belirtiyoruz ve bunun için yapması gerekenleri anlatıyoruz. Çünkü bu 25 yıllık bir yatırım. Bunu uzun vadeli bir yatırım olarak görmelerini ve ona göre yatırım planı yapmaları için çalışıyoruz. Yani bir nevi danışmanlık hizmeti de veriyoruz.''

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 basindasaglik.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.