Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2019-09-16 08:20:00

Yurt İçinde; İşsizlik Ortalaması Verisi Açıklanacak !

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde TCMB Para Politikası Kurulu toplantısının etkileri hala piyasalarda devam etti. Kurum, bir önce Temmuz ayı toplantısında 425 baz puan indirim kararından sonra Eylül ayında ise 325 puanlık bir indirim gerçekleştirerek politika faiz oranlarını yüzde 16.50 seviyesine indirdi. Ve yayınlanan metinde enflasyon eğilimindeki düşüşün artması ön plana çıkarken ekonomideki toparlanmanın güçlendiğine dair ifadeler dikkatleri çeken detaydı. Bununla birlikte Cuma günü açıklanan Sanayi Üretici rakamları Temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.2 azalma gerçekleştirirken bir önceki aya göre ise yüzde 4.3’lük bir artış gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra Cari işlemler Temmuzda 1.16 milyar dolar fazla verdi. Bunların yanı sıra jeopolitik ve siyasi risk unsurları ve açıklanan veriler zaman zaman kur fiyatlarında dalgalanmalar yaratmasına rağmen TCMB toplantısının etkisiyle haftanın son gününde de TL varlıkları açısından pozitif eğilimin devam ettiğini söyleyebiliriz. Öte yandan ABD kanadında ise geçtiğimiz haftanın Perşembe günü açıklanan enflasyon datasındaki karmaşık görünüm sonrasında Perakende Satışlar verisi yüzde 0.4 artış göstererek piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Bunun dışında Ticaret savaşları cephesinde yaşanan gelişmeler ve bu dönemde açıklanan verilerle birlikte bu hafta içi Çarşamba günü düzenlenecek FOMC toplantısı öncesinde beklentiler fiyatlamalar açısından kritik önem taşımaktadır. Keza son dönemlerde ABD Başkanı Donald Trump’ında baskıcı bir politika uyguladığı FED’in, bu toplantıda atacağı adımlar piyasaların odan noktasında olmaya devam ederken toplantı öncesinde ve toplantı sonrasındaki açıklamalarda ilerleyen periyotta nasıl bir yol izleyeceklerine dair sinyaller piyasa monitörleri tarafından dikkatle takip edilecektir.

Diğer taraftan Avrupa tarafına bakıldığında son dönemlerdeki ekonomi verilerindeki zayıf görünüm sonrasında ECB toplantısında alınacak kararlar merak uyandırmıştı. Ancak ECB, Eylül toplantısında da faizlerde bir değişiklik yapmazken varlık alım programını yeniden başlatması dikkatleri çekti. Keza, ECB aylık 20 Milyar Euro varlık alımı programı kapsamında teşvik uygulayacağını açıkladı. Alınan bu kararlar sonrasında Euro varlıklarında değer kayıpları görülmesine rağmen toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları ilk etapda negatif eğilimi devam etse de özellikle resesyon sinyallerinin düşük olduğuna dair söylemleri toparlanmayı beraberinde getirirken son işlem gününü pozitif eğilimde kapattığını söylemek mümkün. Yeni günde ise yurt içinde İşsizlik Ortalaması ve Bütçe Dengesi dataları takip edilecekken TL varlıkları adına jeopolitik ve siyasi risk unsurlarına dair gelebilecek haber akışları etkisini sürdürebilir. Bunun dışında veri akışı olarak sakin bir gün bizleri beklerken küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması ve Avrupa’nın lokal sorunu haline gelen Brexit’e dair gelebilecek haber akışları piyasalarda hareketliliğin artmasına neden olabilir.

EURUSD

Mario Draghi’nin, güvercin ECB kararları sonrası resesyon sinyallerinin zayıf oluşuna dair açıklamaları ile birlikte toparlanan Euro varlıkları Cuma günü ABD’den gelen veriler sonrası baskılandı. Rakamlara baktığımızda 0.2 olarak beklenen Perakende Satışları datası 0.4 ile beklentilerin bir hayli üzerinde gerçekleşti. Michigan Üniversitesi’nin yayınladığı beklenti anketlerinde de olumlu bir sonuç alındı. Gerek verilerdeki olumlu tablo gerekse ticaret savaşları cephesinden gelen pozitif gelişmeler ise ABD tahvil faizlerinde toparlanma hareketi yaratarak Draghi sonrası alış yönlü işlemler gördüğümüz pariteyi baskıladı. Bugünün ekonomik takviminde ise iki taraftan da önemli bir veri akışı beklemiyoruz. Dikkatlerimiz ise ticaret savaşları ve Brexit gibi küresel risk olarak takip ettiğimiz konulara yönelik gelebilecek ekstra haber akışları ile bu hafta içerisinde yapılacak olan FED/FOMC toplantılarına yönelik beklentilerde olacak.

Teknik seviyeler;

Dirençler; 1.1090, 1.1110, 1.1135, 1.1150, 1.1180

Destekler; 1.1055, 1.1040, 1.1020, 1.1000, 1.0970

USDTRY

Yurt içi tarafta TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında alınan kararların etkisi piyasalar tarafında hala yankıları sürmekte. Nitekim 325 baz puanlık indirim kararıyla birlikte yayınlanan karar metninde ekonomik toparlanmanın güçlendiğine dair ifadeler TL varlıkları açısından pozitif yansıdı. Yıl sonuna kadar iki toplantı daha düzenleyecek Kurum, bundan sonraki süreç için veri akışı ve risk unsurlarına bağlı adım atılacağına dair ifadelerde bulundu. Bununla birlikte geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan Sanayi Üretimi Temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.2 azalma gerçekleştirirken bir önceki aya göre ise yüzde 4.3’lük bir artış gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra Cari işlemler Temmuzda 1.16 milyar dolar fazla verdi. Açıklanan veriler sonrası ise kur tarafında dalgalanmalar oluşurken günün ikinci seansında ABD’de açıklanan Perakende Satışlar datası beklentilerin üzerinde açıklandı ve kurda yukarı yönlü tepki alımları meydana geldi. Bununla birlikte küresel tarafta yaşanan Saudi Aramco’nun petrol tesislerine düzenlenen silahlı saldırılar sonucunda güvenli liman ürünlerinden Ons Altın, Japon Yeni gibi ürünlere bu gelişmeler kaçışı tetiklerken gelişmekte olan para birimlerine negatif yansıması oldu. Bugün ise yurt içinde Bütçe Dengesi, İşsizlik Ortalaması dataları Tl varlıkları açısından önem arz ederken yurt dışı ekonomik takviminde sakin bir gün bizleri beklemekte. Ancak jeopolitik ve siyasi risk unsurlarının yanı sıra küresel tarafta yaşanabilecek gelişmeler piyasalarda hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 5.7500, 5.7850, 5.8220, 5.8500, 5.8875

Destekler: 5.7050, 5.6850, 5.6500, 5.6275, 5.6000

GBPUSD

ABD’den gelen olumlu veriler ve ticaret savaşları cephesinde yaşanan pozitif gelişmeler sonrası toparlanan ABD 10 yıllıklarına rağmen Brexit cephesinden gelen açıklamalar Cuma günü parite tarafında alış yönlü işlemlere neden oldu. Öncelikli olarak verilere bakacak olursak Perakende Satışları ve Michigan Üniversitesi Beklenti Anketlerinde olumlu bir tablo hakimdi. Brexit tarafında ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın anlaşmalı bir ayrılık konusunda iyimser olduğuna yönelik açıklamaları Sterlin varlıklarına güç kattı. Ayrıca Brexit Danışmanı David Frost’un, AB ile görüşmelerine devam edeceğine yönelik haber akışları da önemliydi. Ticaret savaşları cephesinde ise Çin’in muafıyet uyguladığı ABD menşeli ürünlerin listesini genişletmesi piyasa tarafında olumlu karşılandığını söyleyebiliriz. Bugünün ekonomik takviminde ise önemli bir veri akışı beklemiyoruz ancak küresel risk algısını değiştirebilecek konulara yönelik gelebilecek ekstra açıklamalar ile FED’in bu hafta yapacağı toplantılara yönelik beklentiler fiyatlamalarda ön planda olabilir.

Dirençler; 1.2490, 1.2515, 1.2540, 1.2575, 1.2600

Destekler; 1.2460, 1.2435, 1.2400, 1.2365, 1.2320

BRENT PETROL

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde sabah saatlerinde de; küresel durgunluk endişeleri kaynaklı baskı altında kalan emtia, ilerleyen saatlerde ise; ABD ve Çin ticaret müzakerelerine dair Çin tarafının yeni muafiyetler getirmesi ile küresel ekonominin toparlanacağı ve fiziki petrol talebinin de bu bağlamda artacağı beklentisinden destek buldu. Akşam saatlerinde de; gerek ABD cephesinin Ticaret Savaşları konusundaki açıklamaları, gerekse açıklanan Sondaj Kuyusu Sayıları ile oynaklıklar oluştu. Piyasaların açılışında; Suudi Arabistan’da Aramco’nun iki tesisine haftasonu düzenlenen silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısı sonrasında tedariğin yarıya inmesinin ardından emtia üzerinde yukarı yönlü ataklar meydana geldi. Bu bağlamda gün içinde ve hafta genelinde oluşabilecek gelişmeler yine petrol fiyatları üzerinde etkili olabilir. Yeni haftanın ilk işlem gününde de; başta Ticaret Savaşları olmak üzere küresel risklerin durumu, açıklanacak ekonomik verilerin sonuçlarını ve majör merkez bankalarının politika hamlelerine dair beklentileri küresel ekonomik görünüm ve bu bağlamda global petrol talebine etkileri açısından takipte olacağız. Ayrıca yine; OPEC/OPEC+ başta olmak üzere önemli petrol üreticilerinden gelebilecek açıklamalar da arz kaynaklı beklentiler üzerinden emtiada oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 66.50, 66.75, 66.90, 67.25, 67.50

Destekler: 66.00, 65.85, 65.50, 65.10, 64.90

ONS ALTIN

Geçtiğimiz Perşembe günü açıklanan ECB kararları sonrasında FED’e yönelik artan genişleme beklentileri Cuma günü emtiada sabah saatlerinde alıcılı işlemlere neden olurken, Çin tarafının ABD menşeli bazı yeni ürünlere yönelik muafiyetler getirmesi ile de borsalarda oluşan alıcılı işlemler güvenli liman varlıklarındaki yukarı yönlü işlemleri sınırladı. Öğleden sonra ilse, ABD’de açıklanan Perakende Satışlar datası sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişler devam ederken; Değerli Metal’de yeniden baskı altında kaldı. Ancak geçtiğimiz haftasonu Suudi Arabistan’da Sauudi Aramco’ya düzenlenen saldırı sonrasında ABD’nin İran’a ( Yemenli Husileri desteklediği için ) savaş açma ihtimali de fiyatlamaları desteklemesiyle birlikte güvenli liman ürünlerinden ons altında yukarı yönlü ataklar meydana geldi. Yeni günde de dikkatlerimiz; Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması ve Brexit gibi risk unsurlarına dair gelişmeler de olacak. Keza, başta Çarşamba akşamı açıklanacak olan FED/FOMC kararları olmak üzere bazı majör merkez bankalarının bu haftaki toplantılarına dair beklentiler de emtia üzerinde volatilite oluşturabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 1507, 1512, 1518, 1522, 1528

Destekler: 1502, 1495, 1490, 1487, 1484

IşıkFX Sabah Forex Bülteni

© Copyright 2023 basindasaglik.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.