Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2019-09-06 20:22:01

Bilinçli üretim, patateste de yüksek verim sağladı

Bu yıl Türkiye’de 27 arazinin yanı sıra KKTC’de 2 ve Azerbaycan’da 1 noktada farklı bitkisel ürünler için örnek uygulamalar gerçekleştiren GÜBRETAŞ, bu sonuçları Hasat Günü etkinlikleriyle paylaşmaya da devam ediyor.

GÜBRETAŞ’ın patates tarımında kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Niğde’de yaptığı örnek uygulama sonucu, dekar başına 4,5 ton hasatla il ortalamasına oranla %25 ve Türkiye ortalamasına göre %35 üzerinde verime ulaşılması bekleniyor.

Sektörün öncü şirketi GÜBRETAŞ, yenilikçi ürünlerinin yanı sıra özellikle bilinçli tarımı yaygınlaştırmaya yönelik faaliyetleriyle tarım sektörü için katma üretmeye devam ediyor. Geliştirdiği “bitkiye ve bölgeye özel” gübre çeşitleri ile tarımda verimlilik ve kaliteyi arttırmayı hedefleyen GÜBRETAŞ, bu ürünlerin sağlayacağı sonuçları göstermek üzere Türkiye’nin farklı illerinde model üretim alanları kuruyor. Toprak analizine dayalı bitki besleme programlarının uygulandığı bu arazilerdeki sonuçlar ise hasat döneminde yapılan etkinliklerle bölgedeki bilinçli üreticilerle paylaşılıyor.

GÜBRETAŞ’ın iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırma kapsamında düzenlediği bu örnek uygulamalardan biri de Niğde’de patates tarlasında yapıldı. Niğde’deki model üretim alanı çalışmasında da toprak analizi sonuçları, arazi yapısı ve iklim şartları gibi tarımsal üretimi etkileyen faktörleri dikkate alarak geliştirilen bitki besleme programı uygulandı. Bu uygulamaların sonucunda hem verim hem de kalite açısından ülke ve bölge ortalamasına göre daha yüksek bir sonuç elde edildi.

Patateste dekar başına 3,3 ton olan Türkiye verim ortalaması, 2018 TÜİK verilerine göre patates tarımının lideri Niğde il genelinde 3,6 ton olarak gerçekleşmişti. Bu yıl GÜBRETAŞ’ın uygulama yaptığı Niğde’deki arazide ise dekar başına 4,5 ton hasatla il ortalamasına oranla %25 ve Türkiye ortalamasına göre %35 üzerinde verime ulaşılması bekleniyor.

GÜBRETAŞ uzman ziraat mühendislerinin oluşturduğu bitki besleme programıyla Niğde’de önder üreticiye ait 14 dekarlık alanda yapılan deneme ekiminin sonuçları, düzenlenen Hasat Günü etkinliğinde paylaşıldı. Merkeze bağlı Hasaköy’de gerçekleştirilen etkinliğe Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve aynı zamanda GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ile bölgedeki kooperatif yetkilileri, ziraat mühendisleri ve önder patates üreticilerinden oluşan tarım paydaşları katıldı.

Etkinlikte konuşan GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, “Türkiye patates tarımı için uygun coğrafi koşullara sahip ülkemizde 1,4 milyon dekar alanda patates üretimi yapılmaktadır. Patates ekim alanı en geniş ilimiz, 238 bin dekar (%16,4) ile Niğde bu alanda lider konumda. 2018 yılı verilerine 71 ilimizde toplam 4,5 milyon tonun üzerinde patates üretilmiştir’’ dedi.

Türkiye’de verim ortalamasının dekar başına 3,3 ton civarında olduğunu belirten Yumaklı, bu oranın Niğde il genelinde 3,6 ton olduğunu hatırlatarak, GÜBRETAŞ’ın model üretim alanı uygulaması yaptığı bu araziden ise dekar başına 4,5 ton verim beklendiği söyledi. Yumaklı, “Burada elde ettiğimiz sonuçlar, bölge ortalamasının %25 ve Türkiye ortalamasının %35 üzerinde. Üstelik böyle yüksek bir verime ulaşırken, bölgedeki kullanım alışkınlığına oranla %50 daha az azotlu gübre kullandık. Daha az ama bilinçli gübre kullanımıyla Türkiye ortalamasının daha üzerinde verime ulaştık. Çiftçilerimize çağrımız, topraklarını analiz ettirerek bilinçli tarımı uygulamalarıdır. Bilinçli tarım sayesinde en uygun girdi maliyetiyle en yüksek verim almak mümkün. Niğde’de de bunun bir örneğini göstermiş olduk” diye konuştu.

GÜBRETAŞ’ın bilinçli tarımı yaygınlaştırmak için yaptığı model üretim alanları çalışmaları ve bu arazilerden elde edilen sonuçlar hakkında da bilgi veren Genel Müdür Yumaklı, şunları söyledi:

“Geçen yıl 18 noktada yaptığımız model üretim alanı uygulamasının sayısını 2019 yılında katlayarak artırdık. Yaygın üretimi yapılan 13 farklı farklı tarımsal ürün için bu yıl toplam 30 farklı noktada model üretim alanı kurduk. Bu alanlardan 27 tanesi ülkemizin farklı noktalarında yapılırken, iki tanesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve biri Azerbaycan’da yapıldı.

Bu model üretim alanlarındaki çalışmaların sonuçlarını ise hasat dönemlerinde düzenlediğimiz tarla ve bahçe günü etkinlikleriyle bölgedeki önder çiftçilerimiz ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu yılki hasat günlerinde de, üreticilerimizi mutlu eden sonuçlara ulaştık: Ordu’daki fındık hasadından Türkiye ortalamasının 4 katı verim aldık, Kahramanmaraş’ta mısır üretiminde Türkiye verimlilik ortalamasının 2 katının üzerinde verim elde ettik, Konya’da yaptığımız ayçiçeği hasadında da Türkiye veriminin %40 üzerinde sonuca ulaştık. Önümüzdeki günlerde diğer alanlardaki hasatlar yapıldıkça da sonuçlarını paylaşmaya devam edeceğiz. Hepsinde güzel sonuçlara ulaşacağımıza inanıyorum.

Bütün bu çabalarımızın ortak amacı, ülke tarımında verimlilik ve kaliteyi artırarak, hem en önemli paydaşımız olan çiftçilerimiz için hem de ülke ekonomisi için ekonomik katma değer sağlayabilmektir.”

Programda bir konuşma yapan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve aynı zamanda GÜBRETAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz ise artan nüfusla birlikte tarımda verimliliğin daha önemli hale geldiğini vurguladı. Poyraz, “Verimlilik ve kalite konusu; sadece çiftçilerimiz için değil, sektörümüz ve ülkemiz için de önemli bir nokta… Son yıllarda hızla gelişen Türkiye tarımının, milli ekonomiye katkısını artırmak için mutlaka daha yüksek verim elde edilmesi ve kalitenin artırılması gerekmektedir. Bunu sağlayabildiğimiz takdirde, siz üreticilerimiz patatesten ve diğer ürünlerden daha fazla gelir elde ederken, tarım sektörünün dünyayla rekabet gücü de artacaktır” dedi.

Tarımda en önemli konulardan birinin toprak sağlığı olduğuna dikkat çeken Fahrettin Poyraz, “Toprak sağlığını koruyabilmek için bilinçli tarımı yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bilinçli tarımın en önemli adımı ise önce toprak analizini yaptırmakla başlıyor. Bu amaçla hem Tarım Kredi Kooperatifleri’nin hem de iştirakimiz GÜBRETAŞ’ın ziraat mühendisleri, Türkiye’nin her yerinde bilinçli tarım konusunda üreticilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından arazi sahibi Mehmet Emin Demiray da katılımcılarla görüşlerini paylaştı. Kendi hazırladığı tohumu kullanmasına rağmen beklediğinin çok üzerinde bir verim aldığını belirten Demiray, “GÜBRETAŞ’ın ziraat mühendisleri geldiler, yapacaklarını anlattılar. Bizim normalde kullandığımızdan farklı bir uygulama önerileri vardı. Bölgede yaygın kullanılan yeni gübre çeşitlerini bu vesileyle tanıdık” dedi. Arazisinin bir bölümünde kendi bildiği yöntemle uygulama yaptığını söyleyen üretici, “GÜBRETAŞ’ın gübreleme programının uygulandığı alandaki verim, benim kendi bildiğim şekilde uygulama yaptığım bölüme göre %25-30 daha yüksek görünüyor. Ayrıca bu yıl bölgede görülen patates tarımındaki hastalıktan etkilenmeyen ve daha kaliteli olduğunu gördüğümüz bu ürün, Türkiye verimin çok daha üzerindedir” dedi. Konuşmanın sonunda Mehmet Emin Demiray’a, GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz tarafından günün anısına bir plaket verildi.

Daha sonra etkinlikte deneme alanının planlanması ve takibinde görev yapan GÜBRETAŞ uzman ziraat mühendisi İlhan Konuk, bu arazide yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Araziden alınan toprak numunelerini GÜBRETAŞ laboratuvarında analiz ettikten sonra bu verilere göre gübreleme programı oluşturup üretici ile paylaşan saha ekibi olarak, uygulamaların her aşamasında tarla sahibinin yanında olarak teknik desteği sürdürdüklerini belirtti.

Üreticinin daha önceki yıllarda kullandığı klasik taban gübresi yerine GÜBRETAŞ’ın özel taban gübresi 13.18.15+2(MgO)+10(SO3)’un kullanımının daha uygun olacağına karar veren uzman ziraat mühendisleri, yine analiz sonuçlarını dikkate alarak tabandan tek tip besleme yerine bitkinin ihtiyacı olan bitki besin maddelerini yapraktan uyguladılar. Ayrıca azotlu gübre kullanımında bölge ortalamasına göre %50 daha az gübre kullandılar. Uzman ziraat mühendislerinin önerdiği bu bitki besleme (gübreleme) programı, patates tarlasında verimi artırdı.

© Copyright 2023 basindasaglik.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.