img

Kahramanmaraş'ta 7’nci Çağlayancerit Ceviz ve Kültür Festivali


KAHRAMANMARAŞ - 25.09.2022 - HİBYA - Kahramanmaraş'ta 7’nci Çağlayancerit Ceviz ve Kültür Festivali ve toplu açılış töreni yapıldı.

Programa; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Vali Ömer Faruk Coşkun, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, parti teşkilatları, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş da katıldı. 

Davamız Türkiye’yi kalkındırma davasıdır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise konuşmasında, ”Biz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır "Türkiye'yi nasıl bir adım daha ileriye götürürüz, nasıl muasır medeniyetler seviyesine çıkarırız, bu aziz milleti en güzel imkânlarla en güzel hizmetlerle nasıl tanıştırırız” bunun derdinde ve davasındayız. Bu ülkede hangi şehrimizin, hangi ilçemizin neye ihtiyacı varsa ona yatırım yapmak üzere yereldeki paydaşlarımızla sürekli bir araya geliyoruz. Bakanlıklarımızın ve belediyelerimizin destekleriyle ilçemize kazandırılan yatırımların da bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Bakanlık olarak Kahramanmaraş ve ilçeleri için ne hizmet gerekiyorsa tüm desteği verdik, vermeye de devam edeceğiz. Çiftçilerimiz, üreticilerimiz daha katma değerli ürün elde etsin diye ilçemize Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi kazandırdık. Bu hizmetleri yapmaya devam edeceğiz. Festivalin ve tesislerin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

Kırsal kalkınmayı sağlayacak yatırım

Tesisin ilçede ciddi bir markalaşmayı beraberinde getireceğini kaydeden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Biz ülkeler olarak nasıl kendimize yeterliliğin peşindeysek şehirler olarak da kendimize yeterli olmak durumundayız. Bununla ilgili tarım noktasında da özellikle bunu biz 'kent tarımı' olarak da tanımlıyoruz. Bu şehrin asli ihtiyaçlarının yine bu şehrin topraklarında üretilmesi esastır. Çağlayancerit aslında tam da bunu yapmanın gayreti içerisinde. Suyun düştüğü yerde tutulması gibi insanın da doğduğu topraklarda geçimini temin etmesi gerekiyor. İşte bunun adı kırsal kalkınmadan geçiyor. Ceviz başta olmak üzere gerek bitkisel üretim gerekse de hayvansal üretimde bizim tarafımızdan inşallah desteklenecek ve desteklenmeye devam edilecektir. Kahramanmaraş, TKDK kapsamında olan bir ilimiz, kaldı ki biz 42 ille sınırlamadık sayıyı 81'e çıkardık. Çağlayancerit gibi bu desteklere ihtiyacı olan ilçelerimize inşallah biz bir pozitif ayrımcılık yapacağız.” şeklinde konuştu.

Ceviz markalaşıyor, çiftçimiz kazanıyor

Etkinlikte konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Hamdolsun şehrimizde 3,5 yıl içerisinde 3,3 Milyar TL bir yatırım gerçekleştirdik. Burada birlik ve beraberlik içerisinde bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve il başkanlarımızla ortak olarak bu çalışmaları yürütüyoruz. Çağlayancerit ilçemize de şu ana kadar 100 Milyon TL'lik yatırım yaptık. Kahramanmaraş’ta; doğası, kliması, havası, güneşiyle bütünleşen çok özel ürünler yetişiyor. Bunlardan biri de Coğrafi İşaret sahibi Çağlayancerit Cevizi’miz. Bunun katma değerini arttırmak için el birliğiyle bir çalışma yürüttük. Huzurlarınızda bakanlarımıza tekrar yürekten teşekkür ediyorum. Üretime başlayan Çağlayancerit Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi’mizi hizmete açıyoruz. 7,5 Milyon TL yatırımla kazandırdığımız bu tesis şehrimize, ilçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, toplu açılış töreni için kurdeleyi kesen heyet, festival alanında açılan stantları ziyaret etti.


Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.