Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2019-10-01 09:12:00

Yepyeni bir “YEP”

Piyasa dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programın detaylarını takip etti. Yeni ekonomik programın ana teması “değişim başlıyor” olarak lanse edildi. Yıl sonunda az da olsa bir ekonomik büyüme olacağı yönünde gelen açıklamalar sonrası 2020 ve 2021 için de %5’lik bir büyüme hedefi ve sırasıyla %2,9 ve %2,5’lik bütçe açığı hedefleri kamu harcamalarının devam edeceğine işaret etti. Talepteki artışa ve büyüme hedeflerine rağmen enflasyonun 2020’de %8,5, 2021’de ise %6’ya ineceği hedeflendi. Kamu ve özel tüketim harcamalarındaki artış bu denli sürerken enflasyon hedefinin yine raporlarda bir hedef olarak kalması muhtemel gözüküyor. Ancak diğer taraftan 2020 için baz etkisinin de yardımıyla büyüme hedeflerinin tutturulabilir olduğunu düşünüyoruz.

BiST-100 endeksi dünü 104.971 ile 105.834 arasında dar bir bantta yatay bir seyirde geçirdi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde sert yükselen endekste yükseliş denemelerinin kar realizasyonları ile karşılaştığını gördük. TL’de değerlenme çabaları devam ediyor Dolar 5,65 seviyesini aşağı yönlü kırarken Euro’da 6,16 seviyesine geldi. Altın ve petrol de düşüş trendini sürdürdü. Suudi Arabistan saldırıları sonrası sert yükselen Brent Petrol yeniden 60 USD bandının altına indi. Altın da 1470 USD/ons seviyesinde işlem görüyor.

Bugün FED yetklileri ve Akşam saatlerinde de ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları olacak. İçeride TBMM mesaiye başlayacak, öte yandan İSO imalat sanayi PMI verileri açıklanacak. İTO’nun açıklayacağı enflasyon verileri TUİK verileri öncesinde öncü gösterge olacak. Yine Avrupa Bölgesi ve ABD’den de PMI verileri gelecek.

Manşetteki Diğer Gelişmeler

  • Elektriğe yüzde 14,9 zam yapıldı.
  • Asya Piyasaları ve ABD ticaret savaşlarına dair kaygılar azalırken hisse senetlerinde alıcılı seyir devam ediyor.
  • Fitch: Küresel büyüme 2020'de 8 yılın düşüğüne gerileyecek.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca, Ekim'de 7,3 milyar lira, Kasım'da 20,4 milyar lira ve Aralık'ta 11,2 milyar lira iç borçlanma yapılacak.
  • CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Bugün yeni dedikleri ekonomi programının ikincisini açıkladılar. Geçen yıl programın adına 'dengelenme' demişlerdi, ekonominin nasıl dengelendiğini gördük." dedi.
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, Ağustos sonu itibarıyla bankacılık sektörünün net kârı geçtiğimiz yıla göre yüzde 13,7 azalarak 32,84 milyar TL oldu. Geçtiğimizin yılın aynı döneminde bankaların net kârı 38,04 milyar lira olmuştu.
  • Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, Ağustos ayındaki faiz indirimlerinden önce kullanılan konut kredisi kullanan müşterilerine faiz indirim fırsatı sundu. Böylece, Ağustos ayından önce 0,99'dan daha yüksek faiz oranıyla kredi kullananlar, başvurması halinde kredileri 0,99 ile güncellenecek.

A1 Capital Günlük Bülten

© Copyright 2024 basindasaglik.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.