Çinli araştırmacılar, 100 milyon yıl öncesine ait çiçek fosilleri buldu

by basindasaglik

Çinli bilim insanları amber içinde korunmuş, 100 milyon yıl öncesine ait çiçek fosilleri bulduklarını açıkladı. Bulunan bu çiçek fosillerinin Güneydoğu Asya’daki çiçekli bitkilerin evrimi ve levha hareketi ilişkilerinin incelenmesinde önemli bir araç olması bekleniyor. Keşfi yapan ekip tarafından yapılan açıklamada, “Bulduğumuz çiçek fosilleri, bugün var olan bazı çiçeklerin dinozorların zamanından beri değişmediğini gösteriyor” denildi
.
Qingdao Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İngiltere’deki The Open University ve diğer kurumlardan uzmanlarla çalışan araştırma ekibi, çiçek fosillerinin Cape Fynbos florasının bir parçası olan modern Phylica türleriyle neredeyse aynı olduğunu buldu.

Araştırma ekibi, Myanmar’da bulunan ve yaklaşık 100 milyon yıl önce oluşan 21 parça kehribar üzerinde çalıştı ve çiçeklerin sık görülen orman yangınlarına karşı yüksek adaptasyon gösterdiğini keşfetti. Çalışma, bitki biyolojisi, teknoloji, ekoloji ve evrimin tüm yönleriyle ilgili birincil araştırma makalelerini yayınlayan bilimsel bir dergi olan Nature Plants’te yayınlandı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment