img

Çin: "Yılda 30’dan fazla BRICS toplantısına daha başkanlık edeceğiz"


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, 2022 yılının sonuna kadar 30’dan fazla BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) toplantısına başkanlık edeceklerini belirtti.

Wang bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, “2022 yılında BRICS dönem başkanlığını yürüten Çin, BRICS ülkeleri arasındaki iş birliğini ilerletmek için 130 kadar toplantı ve etkinlik düzenledi. Yalnız eylül ayında BRICS kapsamında Turizm Bakanları Toplantısı, Enerji Bakanları Toplantısı ve Afetle Mücadele Bakanları Toplantısı düzenlendi.” ifadelerini kullandı.

Wang açıklamasında, “Daha çok gelişmekte olan ülkenin uygun bir şekilde BRICS iş birliği mekanizmasına katılması için 20’den fazla BRICS+ etkinliğini düzenledik. Söz konusu etkinlikler, yoksullukla mücadele, sanayi, internet ve dijital imalat gibi alanlara değindi.” diye konuştu.

2022 yılının sonuna kadar 30’dan fazla BRICS toplantısına daha başkanlık edeceklerinin altını çizen Wang, dünyadaki barış ve refahın korunmasına daha büyük katkıda bulunmak için BRICS ülkeleriyle ortak çaba göstermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.