img

CHP'li Deniz: "Provokasyonlar bizi engelleyemez"


RİZE-29.09.2022-HİBYA- CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Rize’nin Fındıklı ilçesinde düzenlediği  “3‘üncü Çayımıza ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” basın açıklamasında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Fındıklı Merkez Cami önünde açıklamalarda bulunan Deniz, AK Parti’nin haziran ayında TBMM Başkanlığı’na sunduğu Çay Kanunu teklifini, 1 Ekim’de TBMM gündemine tekrar getireceklerini açıklayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’ya tepki gösterdi.

“Provokasyonlar bizi engelleyemez”

Deniz, “Çayımıza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz” basın açıklamalarının 3’üncüsünü Fındıklı ilçesinde yaptıklarını belirterek, “Dün Çayeli’ de yapmış olduğumuz basın açıklamasını provoke etmek istediler orada da söyledik burada da söylüyoruz. Biz Rize’nin her yerinde basın açıklamamızı yaparız bunun için ne kimseden çekiniriz ne kimseden korkarız. Hiç kimse bizim çayımıza ve geleceğimize sahip çıkmamızı engelleyemez.” ifadelerini kullandı.

“Haklı olduğumuz ortaya çıktı”

2022 yılının yaş çay sezonunun sonlarına gelindiğine değinen Deniz, Bu sene gübrenin tam verilmemiş olması nedeniyle rekoltenin düşük olduğu bir sezon yaşıyoruz. Bu sezon yaş çay yaprağı satışlarında çok sorun yaşanmadı. Özel sektörde ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan alım yaptı. Yaş çayda taban fiyat uygulamasını getirin ne kota sorunu olur nede kontenjan sorunu olur dediğimizde ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı.” dedi.

“Biz üreticiyi koruyan çay kanunu teklifi verdik, AK Parti üreticiyi köle edecek”

Deniz, çay üreticini koruyacak çay kanunu tekliflerinin meclise sunduklarından reddedildiğini söyleyerek, “O zaman merak etmiştik niye ret ediliyor diye. Fakat AK Parti’nin meclise sunmuş olduğu çay kanunu teklifini görünce anladık. Biz çay üreticisini koruyan çay kanununu meclise sunmuştuk onlar çay üreticisini köle edecek ve çay kuru yok edecek çay kanunu meclise sundular.” diye konuştu.

“Bu kanunun ruhu bozuk”

Çay Kanunu’nun geri çekilip, yeni bir kanun çıkarılması gerektiğini belirten Deniz, “1 Ekim’de meclisin gündemine getirilecek olan kanun teklifine karşı mücadele etmek hepimizin herkesin görevidir. Çünkü çaya, ÇAYKUR’a sahip çıkmak demek geleceğimize sahip çıkmak demektir. Bu kanunun ruhu bozuk çünkü niyeti bozuk.” dedi.

“Halkımızla dalga geçmeyi bırakın, belirlenmiş fiyatı tarım bakanlığı açıklasa ne olur?”

Deniz, çay tarımını ve çay kuru korumayan hiçbir kanunu ve kanun teklifini kabul etmeyeceklerine dikkat çekerek, “Taban fiyat uygulamasını kanunlaştırmayan, çay kuru varlık fonundan çıkarmayan hiçbir kanun teklifini kabul etmeyiz. Kanun teklifi meclise sunulduğunda gelen tepkiler üzerine düzeltmeler yaptık dediler ve milletle dalga geçtiler. Halkımızla dalga geçmeyi bırakın.” ifadelerini kullandı.

“Çay üreticisinin milyarlarca parası bankalarda dolaşırken üreticiye promosyon verilmiyor”

Kanunda sözleşmeli tarım olduğuna değinen Deniz, “Çay üreticisini ücretli köleliğe mahkum edecek bir uygulama. Üreticiyi korumayan AK Parti’nin çay kanununu AK Parti ve Cumhur İttifakı çıkarsa bile hiç merak etmeyin iktidara geldiğimiz ilk gün iptal edeceğiz ve üreticiyi ve ÇAYKUR’u koruyan çay kanununu millet ittifakı olarak yeniden yapacağız.” şeklinde konuştu.

Deniz,  ÇAYKUR’a sahip çıkmanın geleceğe sahip çıkmak anlamına geldiğinin altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti:

“AK Parti’nin hazırlamış olduğu ve 1 Ekim’de yeniden gündeme getireceğini açıklamış olduğu bu kanun teklifi iktidardan gidecek olan AK Parti’nin gider ayak çay tarımına atacağı son kazıktır. Bu kanun teklifi iktidardan giden AK Parti’nin çay sektörünü kendi yandaşlarına devretme amacını gütmektedir. Bu çay kanunu yasalaşırsa çay üreticisi kendi tarlasında köle olacak ÇAYKUR’da yok olacaktır. Geleceğimize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmanın tek yolu bu kanuna karşı mücadele etmektir.”

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.