Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2019-10-02 08:48:00

İllaki Trump…

ABD

“Tarım Dışı İstihdam Öncesinde Gözler ADP Verisinde”

Eylül ayında ABD ekonomisinin ne büyüklükte bir özel sektör istihdamı sağlayabildiğini gösterecek ADP verisi, tarım endüstrisi dışındaki sektörler adına bilgiler verecek ve bu paralelde haftanın kritik göstergeleri arasında yer alıyor. Cuma günü yayımlanacak olan tarım dışı istihdam değişimi verisi öncesinde, bu rakama ait beklentileri şekillendirebilecek ADP tarım dışı istihdam değişimi göstergesi, Ağustos döneminde beklentilerin üzerinde gerçekleşmiştir. (Açıklanan:195 bin, Beklenti: 148 bin).

PİYASANIN ROTASI

İllaki Trump…

Trump azil sürecine ilişkin gündemi değiştirmek veya önem derecesini azaltmak adına Çin ve Fed eleştirilerine dönerek kendine hareket alanı tanımak için çabalamaktadır. Fakat bunu yaparken piyasaların risk algısını bozmaktan başka bir neticeye ulaşamamaktadır. Alışık olunduğu şekilde Çin’i ticaret görüşmelerinde köşeye sıkıştırmak amacı olurken, kendi getirdiği Fed Başkanı Powell’ın nasıl olurda kendi istediğini yapmaz sarmalından çıkmamaktadır.

Dolar’ın güçlü olduğu vurgusunu ve eleştirisini sürekli yapmasına rağmen kendi açıklamaları ile güçlenmeye destek sağlarken, ECB Başkanı Draghi’nin Euroyu zayıflatmasında farkında olmadan yardım etmektedir. Özetle varlık fiyatlarının dinamikleri güçlü Dolar –zayıf Euro şeklinde devam etmektedir.

Bozulan risk algısında S&P500 endeksi 3000 seviyesi altında fiyatlanırken, ABD 10 yıllık tahvil faizi (güncel: %1.6559) referans aldığımı 50 günlük basit hareketli ortalaması %1.7054 seviyesi altında bulunmaktadır.

İllaki Trump gündemi devam ederken, ABD ekonomisine ilişkin ISM verisi ile karışık sinyaller gelmektedir. ISM verisinin son 10 yılın en düşük seviyesinde 47.8 gerçekleşmesi şok etkisi yaratırken, veri odaklı Fed için faiz indirim beklentisi güçlenmiştir.

Fed’in veri odaklı para politikasında ISM verisi sonrasında Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisini takip edeceğiz. Bugün ise TDİ öncesinde ADP istihdam verisinden güçlü istihdam sektörüne ilişkin fikirler edineceğiz.

Son 5 yıllık dönemde ADP verisi 196K ortalama gerçekleşmesi ile istihdam piyasanın iyi olduğunu göstermektedir.

Türk varlıklarında gündem Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna işaret eden olası operasyonun çok yakın olduğu ve hükümet sisteminde 50+1 tartışmaları etkili olmaktadır. ABD ile Türkiye ilişkilerinde Suriye politikasına ilişkin ABD’nin atmaya söz verdiği fakat bir türlü uygulamadığı politikaları neticesinde jeopolitik risklere karşı Türkiye’nin hamle yapabileceğini ilan etmesi oldukça normal bir durumdur. Fakat olası harekatın ABD ile son dönemde düzelen veya yumuşayan ilişkilere zarar verip vermeyeceği ve sonrası döneme ilişkin risk ve belirsizlik faktörleri döviz kuru üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca buna yurt dışı güçlü Dolar teması eklenince USDTRY paritesi 5.70 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlamaktadır.

BİLGİLENDİRME:

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

© Copyright 2023 basindasaglik.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.