Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-02-07 09:49:10

BM: İsrail'in Refah'ı karadan işgalindeki savaş suçları engellenmeli

Laerke, Cenevre'de yaptığı açıklamada, "BM ve BM'ye üye devletler olarak tanıklık edebiliriz; hukukun ne dediğini açıkça ortaya koyabiliriz: Uluslararası insancıl hukuk uyarınca, nüfusun yoğun olduğu bölgelerin ayrım gözetmeksizin bombalanması, savaş suçu anlamına gelebilir" diye uyardı.

Birleşmiş Milletler açıklamasında, bu gelişmenin, OCHA'nın Pazar ve Pazartesi günleri Refah kentine yönelik "saldırıların arttığını" bildirdiği sırada meydana geldiği belirtildi ve "Aynı zamanda, Han Yunus'taki yoğun çatışmalardan kaçanlar da dahil olmak üzere, binlerce Gazzeli, Refah'a akın etmeye devam ediyor" denildi.

Bu göçün sonucu olarak Refah'ın nüfusu, Hamas'ın İsrail'de düzenlediği ve yaklaşık 1.200 kişinin ölümüne ve 250'den fazlasının rehin alınmasına yol açan terör saldırılarına yanıt olarak 7 Ekim'de bölgede savaşın patlak vermesinden bu yana beş kat arttı.

Laerke, "Açık olmak gerekirse, bu durumda Refah'ta yoğunlaşan çatışmalar büyük çaplı sivil can kayıplarına yol açabilir ve bundan kaçınmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" dedi.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 basindasaglik.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.