BİST100 endeksi

by basindasaglik

Cuma akşamı ABD piyasalarının negatiften pozitife dönmesi ve ABD tarafındaki bilançoların çoğunun beklentilerin üstünde gelmesi sonrasında piyasalardaki risk iştahının yüksek olması, BİST100 endeksi açılışına pozitif yansıdı. Asya piyasaları ve ABD vadelilerine paralel olarak VİOP akşam seansının da normal seans kapanışının yaklaşık 12 puan üstünde kapatması sonrası, BİST100 endeksi güne alıcılı başlangıç yaptı. Endekste hisse bazlı hareketlerin ön plana çıktığı işlem gününde kar realizasyonları ile BİST100 günü 2.002 seviyesinden tamamladı.
Endekste bankacılık sektörü payları ön plana çıktı. BDDK verilerinin de etkileri sonrasında, güçlü gelen bilanço ve beklentiler ile sektör payları yükselişteydi.

Euro Bölgesi enflasyonu Ocak’ta yıllık %5’ten %5,1’e yükselerek rekor kırdı. Enerji fiyatlarındaki artış, enflasyondaki yükselişte etkili oldu. Gözler bugünkü yurt içi enflasyon verisine çevrildi. Yurtdışı piyasalarda ise odak noktanın Euro Bölgesi ile İngiltere tarafından açıklanacak olan faiz kararları olacağını düşünüyoruz.

Ticaret Bakanlığı’nın öncü dış ticaret verilerine göre Türkiye’nin dış ticaret açığı Ocak’ta 10,4 milyar dolar olarak kaydedildi. Türkiye’nin ihracatı enerji kesintilerinin etkisinin hissedildiği Ocak ayında artış kaydetti. Ticaret Bakanlığı öncü verilerine göre Ocak’ta ihracat %17 artışla 17,6 milyar dolar olarak açıklandı.

 


ABD’de ADP Tarım Dışı İstihdam verisi açıklandı. ADP verisi omicron varyantı kaynaklı gelişmeler ile 301.000 kişi geriledi. Aralık 2020’den bu yana ilk kez düşüş yaşamırken, Nisan 2020’den bu yana en sert düşüş olarak kayıtlara geçti. Beklentiler ADP’nin 207.000 artması yönündeydi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment