BDDK: Döviz korumalı mevduat toplamı 7 Şubat itibariyle 313 milyar lira

by basindasaglik

BDDK yaptığı açıklamada, döviz korumalı lira mevduatlarına ilişkin tutarların 14 Şubat’tan itibaren periyodik bültenlerde yayımlanacağını söyledi. Açıklamaya göre;

 

“22.01.2022 tarihli ve 31727 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un ilgili maddeleri ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 21.12.2021 tarihli ve 2021/14 sayılı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, 29.12.2021 tarihli ve 2021/16 sayılı Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat Ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri uyarınca uygulanmasına başlanan “Kur Korumalı TL Mevduat ve Katılma Hesapları”na ilişkin büyüklükler Kurumumuz periyodik yayınlarında 14.02.2022 tarihinden itibaren paylaşılacaktır.”

 

Kur korumalı TL mevduat ve katılım hesapları (milyar TL)… Kaynak: BDDK

 

Açıklamada, döviz korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarının 24 Aralık 2021 tarihinden itibaren seyrine ilişkin bir tablo da paylaşılırken, hesaplardaki toplam tutar 7 Şubat itibarıyla 313 milyar liraya ulaştı. Bunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından desteklenen kısmı 142 milyar lira (grafikte maviyle gösterilen), yani toplam tutarın 142 milyar lirası (10,5 milyar dolar) dövizden çevrildi. Grafikte kırmızı ile gösterilen ise Hazine’nin yüklendiği direkt kur korumalı TL hesap açılışını (dövizden dönüşmeyen) gösteren veri. 20 Aralık’ta kur korumalı mevduat ürünü ilk tanıtıldıktan sonra, buradaki dönüşüm ve FX’den çevrimleri haftalık banka istatistikleri üzerinden takip ediyorduk. Direkt rakamsal olarak da ekonomi yönetimi ve Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın açıklamaları oluyordu. BDDK’nın hesap büyüklüklerini periyodik olarak paylaşması verilerin takip edilirliği ve karşılaştırması açısından olumlu olacaktır.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment