Avrupa borsalarında satışlar hakim

by basindasaglik

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
17:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 56,7 57,7
17:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 55 57,6
03:30 AUD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 1,00% 0,80%
03:30 AUD Kırpılmış Ortalama Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 0,70% 0,70%

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsalarında satışlar hakim”

Avrupa borsaları Asya’daki düşüşü takip etti. Büyük endekslerde 2% ve üzerinde kayıplar görüldü. İtalya’da 2,5%, Almanya’da 2%, İngiltere’de 1,4% civarında kayıplar söz konusu. ABD vadelileri de Asya seansındaki kazanımlarını silerek eksiye geçmiş durumda. İki ana başlık bu tabloda öne çıkmaya devam etti. Rusya – Ukrayna – ABD üçgenindeki gerilim ve Fed’in hafta ortasında gerçekleştireceği para politikası beyanatında olası şahin açıklamaların beklentisi. Artan gerilimle Rusya’da endeksi 4,5% civarında kayıp yaşadı.

 “Avrupa’da imalat ve hizmet PMI verileri izlendi”

Fransa’da imalat ve hizmet aktivitesi Ocak ayında genişlemeyi sürdürdü. Ancak hizmet PMI verisi beklentinin altında oluştu. Almanya’da iki sektöre ilişkin aktivite de sürpriz şekilde hızlı artış gösterdi ve piyasa beklentisini aştı. İngiltere’de iki sektörde genişleme sürse de rakamlar piyasa beklentisini karşılamadı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD’de imalat ve hizmet PMI verisi takip edilecek”

ABD’de Ocak ayı imalat ve hizmet aktivitesi verileri takip edilecek. İmalat aktivitesinin 56,7 puan ile genişlemeye devam etmesi bekleniyor. Ancak endeks Aralık ayında 57,7 olarak açıklanmıştı, yani ivmede yavaşlama beklentisi söz konusu. Hizmet PMI verisi için ise beklenti rakamı 55,0. Aralık ayında bu endeks 57,6 düzeyinde açıklanmıştı.

“Fed’e ilişkin beklentiler”

Fed’in Mart ayında faiz artırımına başlayacağı ve bu yıl dört faiz artırımı gerçekleştirebileceği senaryosu piyasaların bir süredir hazırlıklı olduğu konu. Ancak Powell’ın hafta ortasındaki beyanatta şahin bir duruş sergileyeceği ve artan enflasyon nedeniyle bu duruştan geri adım atmayacağı beklentisi piyasaları tedirgin ediyor. Şahin duruşun derecesi de beyanat sürecinde piyasaların şekillenmesine yardımcı olacaktır.

 “ABD’de bilançolar bu hafta Tesla ve Apple ile devam edecek”

ABD’de bilanço sezonu yakından izleniyor. Önceki hafta Netflix’in oluşturduğu hayal kırıklığı sonrasında bu hafta Tesla ve Apple gibi teknoloji devlerinin yanında Microsoft ve General Electric gibi birçok şirketin de bilançosu açıklanacak. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment