Altının toparlanma süreci devam ediyor

by basindasaglik

Altın yeni haftaya güçlü başlarken, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine döndüğü bir güne geride bıraktı. 1807 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu pozitif bir hareket içerisinde olduğu bir günü geride bıraktı. Küresel çaptaki faiz artırım trendine rağmen altının 1800 dolar/onsun üzerinde kalma çabası altının yukarı gitme potansiyel gösteren bir unsur olarak öne çıktı. 1820 dolar/onstan günü tamamlayan sarı maden, yüzde 0,7 kazancı hanesine yazdı ve son 10 gündeki kayıplarını geri kazanmış oldu.

 

Gümüş de günü artıda kapatan bir diğer kıymetli maden olurken, bir haftanın ardından yeniden 23 dolar/onsun üzerine kaydetmiş oldu. 22,48 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 23,00 dolar/onstan kapanış yaparak haftaya yüzde 2,2 kazançla başlamış oldu.

 

Platin ise günü kırmızıda kapatan bir kıymetli maden olarak öne çıkarken, 1012 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,5 kayıp yazarak haftaya başlamış oldu.

 

Paladyum dünkü seansı da kırmızıda kapatırken, üst üste üçüncü günü de kayıpla tamamlamış oldu. 2286 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2258 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,2 kayıp yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, işlemler 6 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim düşük seyretmeye devam ederken toplamda 556 kg altın ve 1.748 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment