ABD: Sıkılaşma olgularına piyasa yaklaşımı

by basindasaglik

Artan enflasyon tehdidi ABD’de 10 yıllık Hazine getirilerini son iki yılın en yüksek seviyelerine iterken, bir yandan enflasyonist baskıları bir yandan da reel getirilerin durumunu izlemeye devam ediyoruz. Normal olarak; Fed’in bu haftaki toplantısında da ortaya koyması beklenen rota daha sıkı ve agresifleşen bir para politikası duruşunu içermeli. Dolayısıyla, sıkı para politikası ilerlerken Fed’in pandemide serbest bıraktığı yüksek likiditenin azaldığını göreceğiz.

 

Elde olan olgular; Fed açısından vaat edilen hızlı bir daralma sonlanması ve bu aşamada Fed’in bunun ne kadarını karşılayacağıdır. Yani; sırayla gidersek Çarşamba günü şu sorulara yanıt arayacağız:

 

·        Tahvil alımlarını şu aşamada hemen sonlandırıyor muyuz? İletişimi yapılmadığı için düşük ihtimal. Fed planlanan hızda Mart ayında tahvil alımlarını tamamen bitirecektir.

·        Faiz artışı Mart’ta başlayacak mı? Çok yüksek ihtimalle, hatta kesinlikle. İletişimi ve fiyatlaması çoktan yapıldı. Oranı önemli.

·        50 baz puan faiz artışı? Baz senaryo değil, ancak enflasyonda insiyatifi ele alma adına olmaz da demem. En son 2000’de yapıldı.

·        Bilanço ne zaman küçülmeye başlar? Şimdi değil, ama Fed boyanın kurumasını da beklemez. Haziran – Ağustos dönemi uygun görünüyor. Sonrası önemli, bu sadece itfası gelen tahvillerin bilançodan çıkmasıyla değil, aynı zamanda QT ile gerçekleşecek. Uzun vadeli faizler ile mortgage faizlerine etkisi olacaktır.

 

Görüldüğü üzere, beklenti dışında kalan olasılıkları değerlendirdik. Fed, baz senaryo dışına her çıktığında tahvil ve hisse piyasasına etki edecektir. ABD hisse senetleri bilanço etkileri ve şahin Fed beklentileri arasında sıkışıp kaldı. Omicron, politika ve siyasi endişeler nedeniyle Ocak ayında piyasada hissiyatın negatife döndüğü görüldü. Teknoloji sektörü, riskten kaçışta ve faiz hassasiyetinde rahatsız olmaya başladı bile. Rotasyon derinleşiyor, büyüme odaklı likiditeyi geri çeken bir Merkez bankası var artık ve bunun karşısında dünyanın bir yerlerinde hala birileri gevşiyor: Çin.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment